کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : چهارشنبه 31 تیر 1394 03:18 ب.ظ


چند نکته مهم را که دانستن آنها هنگام انتخاب رشته اینترنتی لازم است، با شما در میان می­گذاریم و امیدواریم که با رعایت آنها، انتخاب رشته موفقی داشته باشید.
1-    داوطلبانی می­ توانند رشته­ های تحصیلی گروه یا گروه­ های آزمایشی و دوره یا دوره­ های مختلف (اعم از متمرکز و نیمه­ متمرکز) دانشگاه­ ها و مؤسسات آموزش عالی را انتخاب نمایند که براساس نتیجه اولیه، مجاز به انتخاب رشته در گروه یا گروه­ های آزمایشی و دوره یا دوره­ های مورد نظر شده باشند.
2-     آن گروه از داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده و براساس نتیجه اولیه خود در دو یا سه گروه آزمایشی مربوط مجاز به انتخاب رشته شده­ اند، لازم است که کلیه کد رشته­ های مورد علاقه خود را از هر یک از گروه­ های آزمایشی مربوط از طریق سایت سازمان سنجش (www.sanjesh.org) انتخاب کرده و آنها را منحصراً در یک فرم انتخاب رشته از اولویت 1 تا 150 وارد کنند.
3-     با توجه به اینکه گزینش داوطلبان در کد رشته­ های انتخابی براساس نمره کل اکتسابی در زیر گروه­ ها یا معدل کتبی دیپلم (در رشته­ هایی که پذیرش آنها صرفاً براساس سوابق تحصیلی است) و با رعایت سایر ضوابط و شرایط صورت می­ پذیرد، بنابراین، اولویت کد رشته­ های انتخابی در فرم انتخاب رشته­ های تحصیلی، صرفاً تقدم و تاخر و یا علاقه داوطلب را به ادامه تحصیل در هر یک از رشته محل­ های انتخابی وی تعیین می­ کند و تاثیری در پذیرفته شدن وی ندارد.
4-    از آنجا که پذیرفته­ شدگان دوره­ های روزانه (اعم از رشته­ های تحصیلی متمرکز یا نیمه­ متمرکز) آزمون سراسری سال 1394، حتی با انصراف قطعی از تحصیل، حق ثبت­ نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1395 را نخواهند داشت، بنابراین، به داوطلبان توصیه اکید می­ شود که در انتخاب رشته­ های دوره­ های روزانه به این امر توجه داشته باشند.
5-    مطالب مندرج در دفترچه­ های راهنمای شماره 1 و 2 آزمون سراسری سال 1394 (دفترچه شماره 2 در روزهای آینده روی سایت سازمان قرار خواهد گرفت) و همین طور اطلاعیه­ های مندرج در هفته­­ نامه پیک­ سنجش و سایت سازمان را به طور دقیق مطالعه کنید و به ضوابط و شرایط نیز توجه داشته باشید.

 

6-      قبل از مراجعه به سایت سازمان، فرم پیش­نویس انتخاب رشته را تکمیل کنید و عناوین رشته و دانشگاه­ هایی را که انتخاب کرده­اید، به صورت دقیق بنویسید و از صحت آنها اطمینان یابید.
7-    تمام مراحل انتخاب رشته را که با عنوان «گام» در برنامه انتخاب رشته تعریف شده است، با دقت و به صورت کامل طی کنید و به تذکرات و خطاهایی که این برنامه اعلام می ­کند توجه کرده و آنها را برطرف نمایید.
8-    در صورتی که اطلاعات شما به صورت کامل دریافت شده باشد، سیستم یک «رسید 15 رقمی» به عنوان رسید دریافت انتخاب رشته به شما ارایه می­ کند. این رسید پس از انجام کامل مراحل ارسال اطلاعات، در یک صفحه مجزا ارایه می­ شود و تا زمانی که این رسید به شما ارایه نشده، انتخاب رشته شما پایان نیافته است.
9-    پس از دریافت رسید از بخش «مشاهده اطلاعات»، حتماً از فهرست کد رشته­ های انتخابی خود در فرم انتخاب رشته اینترنتی که بالای آن، رسید انتخاب رشته 15 رقمی و شماره نسخه چاپی درج شده است، یک نسخه چاپی تهیه کرده و آن را تا زمان اعلام نتایج نهایی، ‌به صورت محرمانه نزد خود نگهداری نمایید.
10-  نحوه انتخاب رشته­ های تحصیلی و همچنین مواد امتحانی و ضرایب دروس هر یک از رشته ­های تحصیلی (در هر یک از گروه­ های آزمایشی و در زیرگروه­ های مربوط به آنها) در همه دوره­ ها یکسان است.
11- تنها داوطلبانی که براساس نتیجه اولیه، مجاز به انتخاب رشته­ های دوره روزانه دانشگاه­ ها و مؤسسات آموزش عالی شده­ اند، می­توانند این گونه رشته­ ها را انتخاب کنند.
12- پذیرفته شدن در هر یک از رشته ­های تحصیلی دوره روزانه (اعم از متمرکز یا نیمه­ متمرکز) به عنوان یک نوبت از حداکثر دو نوبت قبولی در آزمون سراسری تلقی می­ شود.
13- داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 1394 شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته شده­ اند، مجاز به انتخاب رشته­ های تحصیلی به روش پذیرش با آزمون و همچنین انتخاب رشته­ های تحصیلی به روش پذیرش صرفاً با اعمال سابق تحصیلی در هر یک از گروه­ های آزمایشی که در آن شرکت کرده و دوره­ هایی که در آن اعلام علاقه­ مندی نموده­ اند، هستند و از این لحاظ محدودیتی برای آنها وجود نخواهد داشت.
14- لازم به یادآوری است که در هر دو روش (پذیرش با آزمون و پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی)، هر داوطلب می­ تواند متقاضی یک گروه آزمایشی اصلی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) و دو گروه آزمایشی هنر و زبان­ های خارجی شود. بدیهی است که یک داوطلب نمی­ تواند همزمان متقاضی دو گروه آزمایشی از گروه‌های آزمایشی اصلی، یعنی گروه­ های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی، شود.
15- در انتخاب رشته به شرایط و ضوابط مربوط به دوره­ ها، دانشگاه­ ها و مؤسسات آموزش عالی و رشته­ ها توجه داشته باشید و کد رشته­ هایی را انتخاب کنید که علاوه بر اینکه براساس کارنامه اجازه انتخاب آنها به شما داده شده است، شرایط و ضوابط آن کد رشته ­ها را نیز دارا باشید.
16-   رتبه کل مندرج در کارنامه شما به هیچ وجه در گزینش مؤثر نیست؛ بنابراین، لازم است که هنگام انتخاب رشته، فقط به رتبه­ های خود در زیرگروه­ ها توجه کنید.

در تمام انتخاب­ های مهم زندگی­تان موفق باشید

 

چهارشنبه 31 تیر 1394 04:25 ب.ظ
سلام.متشکرم از اطلاعات
بسیار عالی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic