کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : سه شنبه 26 آبان 1394 01:55 ب.ظ
Image result for ‫سخت گیری والدین‬‎

والدینی كه به فرزندان خود وابستگی افراطی دارند بذر مشكلاتی مانند:
 هیپوكندریاكال ( خود بیمارانگاری) و مازوخیستیك ( خود آزاردهی )
را در فرزندان شان می‌كارند .
 آنها با تزریق نگرانی های شدید در ذهن فرزندشان او را به خود وابسته می‌كنند . در واقع آنها به نوعی بال و پر فرزند خود را می‌چینند تا فرزندشان برای همیشه زمین گیر شود و هوس پریدن از لانه به سرش نزند !


آنقدردر مورد خواب او از وی سئوال می‌كنند كه او به خواب خود وسواس پیدا می‌كند ،
آنقدر از اجابت مزاج او می‌پرسند كه او به شمارش دفعات دفع خود می‌پردازد و سخت نگران می‌شود كه نكند دچار بیماری گوارشی شده باشد ،
آنقدر او را از عوارض سرماخوردگی می ترسانند كه او با اولین نشانه‌های یك سرماخوردگی خفیف به‌شدت احساس ناتوانی می‌كند !
آنگاه همین والدین بیماری زا،از ضعف و ناتوانی فرزند خود می‌نالند و شكوه می‌كنند كه فرزندشان قادر به مراقبت از خود نیست و آنها ناچارند بار پرستاری از او را به دوش بكشند !
پسرانی كه مادر وابسته ساز دارند، در هر چه بوی جدایی از مادر را بدهد دچار تردید و دودلی می‌شوند .
در واقع هنوز « بند ناف» آنها بریده نشده است
 این‌چنین مردانی در ازدواج دچار تردید حیرت آوری هستند ، افراد متعددی را برای ازدواج مورد بررسی قرار می‌دهند و با وجود ارزیابی های مكرر ، مشورت های متعدد و دوران آشنایی طولانی نمی‌توانند به راحتی برای ازدواج تصمیم بگیرند . در نهایت در صورتی كه تصمیم به ازدواج بگیرند یكی از این سناریوها پیش می‌آید :
1--پس از ازدواج مكررا به آغوزش مادر می‌روند واز بدرفتاری همسرشان به او شكایت می‌كنند . مادر پسرش را نوازش می‌كند و از « بدشانسی » پسر مظلومش غصه دار می‌گردد . بسته به میزان تحمل عروس خانم یا این فرآیند بصورت مزمن ادامه می‌یابد و یا این ازدواج منجر به طلاق می‌گردد .
2-- این مردان با زنی كه از آنها بسیار مقتدرتر و موفق تر است، ازدواج می‌كنند . در واقع آنها به جای استقلال از مادر ، مادر جدیدی پیدا می‌كنند . معمولا در این رابطه آنها مردانی مظلوم و سر به زیر هستند كه به هر شكلی از همسرشان طلب مهر و نوازش می‌كنند و در روابط جنسی نیز اغلب دچارناتوانی و ضعف هستند .
3--این مردان با زنی از طبقة اجتماعی بسیار پایین تر و شرایط هوشی ، تحصیلی و اقتصادی نازل ازدواج می‌كنند و در واقع برای مادرشان كلفت می‌گیرند . مادر و پسر به رابطة غیرعادی و در هم تنیدة خود ادامه می‌دهند و كلفت خانه ،كارهای پیش پا افتاده‌ای را به عهده می‌گیرد .
یكی از بدترین شكل وابستگی مادر به فرزند را در حالتی می‌بینیم كه مادر ، فرزند خود را دچار روان پریشی می‌كند !
« گیگوری بیستون » سالها قبل « مادران اسكیزوفرنوژنیك » را شرح داده است:مادرانی كه با نحوة ارتباط دوگانة خود ، فرزندشان را دچار یك احساس دوگانگی شدید می‌كنند ( Ambivalance ) )
به گونه‌ای كه در مورد بدیهی ترین مسائل نیز دچار تردید ، دودلی ، ترس و سردرگمی است .
چنین فردی با وجود داشتن مغزی سالم دچار علائم
 سایكوز ( Psychosis ) می‌گردد و تا پایان عمر وابسته به مادر ونهایتا تحت درمان با آنتی سایكوتیك ها و بستری مكرر در بیمارستان روانپزشكی قرار می‌گیرد .

نوشته:"دکتر محمدرضا سرگلزایی"
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic