تبلیغات
کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر - شادی را به دختران بیاموزیم...

کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر

www.Ravanshenasii.ir

تاریخ : پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 06:10 ب.ظ
نتیجه تصویری برای شادی دختربچه
آرایش غلیظ، سرگردانی میان صفحات دنیای مجازی، آپلود عکس‌های آنچنانی، ولع مصرف کالاهای لوکس و در نهایت درگیر شدن در روزمرگی و رسیدن به بن‌بست. این خوشبینانه‌ترین سرنوشتی است که می‌توان برای طیفی از جوانان و نوجوانانی که در دهکده جهانی گیر افتاده‌اند و معنای واقعی شاد بودن را نمی‌دانند، متصور شد. دنیایی که پر می‌شود از چیزهای مجازی و کاذب که این روزها با نگاهی به چهره شهرهایمان به‌وفور آنها را می‌بینیم.

 

از طرفی هم هر روزه در رادیو، تلویزیون، روزنامه، اینترنت و... از افزایش آمار افسردگی می‌شنویم و می‌خوانیم، اما هیچ‌کس نمی‌پرسد با این اوضاع چگونه می‌توان واقعا شاد بود؟ این پرسشی است که با دکتر شهناز نوحی، روان‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در میان گذاشتیم. او معتقد است، شادی واقعی یعنی رضایت از خود، دیگران و دنیا.

نوحی که مدارس را یکی از بازیگران مهم در صحنه آموزش شادی به افراد می‌داند، در صحبت‌هایش نگاهی ویژه به مساله شاد بودن در دختران جوان دارد و بیان می‌کند: هنوز بسیاری از قومیت‌ها و شهرها، بعضی از خانواده‌ها حتی خندیدن را هم برای دختر مناسب نمی‌دانند و چنین موضوعاتی باعث شده دختران ما به سمت شادی‌های کاذب و بیرونی مانند خودآرایی‌های وحشتناک و حضور در صفحات مجازی بروند و چنین چالش‌هایی، نگرانی اساسی را درباره شرایط نسل آینده پیش‌رویمان قرار می‌دهد.

خانم دکتر! همواره در رسانه‌های مختلف مطرح می‌شود آمار افسردگی در ایران بالا رفته است، درحالی که هیچ‌گاه راهکار درستی برای رفع این موضوع مطرح نشده است. با این اوصاف به نظر شما برای ترویج فرهنگ شادی در جامعه‌ای مثل ایران چه باید کرد؟

در وهله اول باید بدانیم دوره نوجوانی، دوره‌ای بسیار مهم و حساس میان دوره‌های تحولی است؛ چراکه هویت، اهداف، قوه انتخاب، تصمیم‌گیری و وفاداری فرد در دوره نوجوانی شکل می‌گیرد. بنابراین هر نوع برنامه ریزی که ما برای بهبود دوره نوجوانی داشته باشیم که به شکل‌گیری صحیح موارد بالا کمک کنند، باز هم کم است. از طرفی باید تعیین کنیم خانواده‌ها و آموزش و پرورش چگونه می‌توانند در شکل‌گیری هویت تاثیرگذار باشند و چه مواردی برای شکل‌گیری آن لازمند. باید توجه کرد جامعه، محیط زندگی، خانواده و گروه دوستان باید دست‌به‌دست هم دهند تا خروجی دوره نوجوانی به صورت مثبت شکل بگیرد.

در عین حال یکی از مواردی که باید در شکل‌گیری هویت مورد توجه قرار گیرد، ایجاد شادی در فرد و نهادینه کردن آن است. ما به تجربه فهمیده‌ایم هر چه روحیه نشاط و شادی افراد بالاتر می‌رود، کارایی‌شان هم در بخش‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌های مختلف زندگی بیشتر می‌شود؛ چرا که از نظر فیزیولوژیکی شاد شدن باعث بالا رفتن هورمون آندروفین و دوپامین می‌شود و به همان نسبت هورمون‌های استرس کاهش می‌یابد. بنابراین وقتی هورمون اضطراب و استرس کاهش یابد، روی سیستم فیزیولوژیک هم تاثیر می‌گذارد و سیستم ایمنی تقویت می‌شود، در نتیجه قلب و مغز فرد بهتر کار می‌کنند و این موضوع سیستم روانی، رفتاری و شناختی افراد را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهم‌تر از همه وقتی عملکرد مغز بهبود پیدا می‌کند، به اتخاذ تصمیم‌گیری‌های بهتر منجر شده و فرآیند حل مسأله تقویت می‌شود.

بنابراین تحت عملکرد صحیح مغز بسیاری از رفتارهایمان هم تعدیل می‌شود و ارتقا می‌یابد. می‌توان گفت این شاد بودن رضایت از خود، دیگران و دنیا را به دنبال دارد. چنین اتفاقی اصلا چیز کمی نیست و ما نباید آن را دست‌کم بگیریم.

زیر ساخت اصلی برای شاد بودن این است که بتوانیم با کمک خانواده‌ها و از طریق آموزش الگوهای رفتاری، شادی را از زمان کودکی در فرد ایجاد کنیم. مدرسه نیز براحتی می‌تواند مسائلی چون تفکر انتقادی و توانایی حل مسأله را به کودکان آموزش دهد تا احساس رضایت و شادی در آنها بالاتر برود.

چطور می‌توان این شاد بودن را در فرآیند شکل‌گیری هویت در فرد ایجاد کرد؟

همان‌طور که می‌دانید آمار افسردگی روز‌به‌روز در حال افزایش است. بر این اساس باید بدانیم شاد بودن نیازمند زیر ساخت است؛ زیرساخت کوچکی که بیشتر بعد هیجانی را در برمی‌گیرد، این است که بتوانیم محیط‌های شادی‌آوری چون برگزاری جشن‌ها، مسافرت، دورهمی، شعر خواندن و... ایجاد کنیم، اما زیر ساخت اصلی این است که بتوانیم با کمک خانواده‌ها و از طریق آموزش الگوهای رفتاری، شادی را از زمان کودکی در فرد ایجاد کنیم. مثلا عواملی چون پرخاشگری، اعتیاد و مشکلات اقتصادی می‌تواند شادی خانواده را تحت تاثیر قرار دهد. در ضمن نقش مادران نیز در این زمینه بسیار مهم است. مثلا مادرانی که جزئی نگر یا وسواسی هستند یا مشکلات رفتاری دارند، می‌توانند بر هویت و رفتار کودک تاثیر سوء بگذارند؛ بنابراین خانواده‌ها باید در این زمینه آموزش ببینند.

از سوی دیگر نظام آموزشی هم باید به کودکان آموزش دهد تا آنها یاد بگیرند چگونه با مشکلاتشان کنار بیایند، تفکر انتقادی داشته باشند و توانایی حل مسأله را کسب کنند. مدرسه براحتی می‌تواند این مسائل را آموزش دهد؛ چراکه هر چه قوای مقابله‌ای در کودکان بالاتر برود، طبیعتا استرس و اضطراب‌هایشان کاهش می‌یابد و مشکلات را خیلی بزرگ نمی‌بینند. در نتیجه حس نشاط و رضایت از خود در آنها بالا می‌رود. البته بخشی از مسائل هم مربوط به فضای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه است که در دست سیاسیون، قوه مجریه و مقننه است که بتوانند فضایی ایجاد کنند تا کل جامعه در آن شادتر زندگی کند.

امروز میل شدید به مصرف گرایی، خودآرایی و نشان دادن ظواهر بیرونی یکی از آسیب‌های شاد نبودن و نداشتن رضایت از خود میان جوانان و دختران جامعه ما ست.

آن طور که در جامعه ایران می‌بینیم، به نوعی می‌توان گفت ابزارهای ایجاد شادی برای پسران، بیش از دختران فراهم شده است، به نظر شما شادی در دختران جوان و نوجوان ما در سطح جامعه چقدر پذیرفته شده است و چقدر این شادی و رضایت از خود میان آنها وجود دارد؟ چطور می‌توان آن را افزایش داد؟

با این که جامعه ایران، در حال گذار از سوی سنت به مدرنیته است، اما هنوز بسیاری از قومیت‌ها و شهرها انجام برخی تفریحات را برای دختران جوان و نوجوان جایز ندانسته و حتی بعضی از خانواده‌ها خندیدن را برای دختر مناسب نمی‌دانند. باید توجه کرد این فرهنگ غلط است. مدارس می‌توانند در چنین مسائلی نیز موثر باشند و در جلسه‌های اولیاء مربیان، آموزش‌های لازم را به خانواده‌ها ارائه کنند تا این فضا رفته‌رفته تغییر کند. همچنین ارگان‌های هر کدام از شهرها می‌توانند برای کمک به خانواده‌ها دست‌به‌دست هم دهند، چراکه اگر دختران ما شاد باشند و از خود و زندگیشان رضایت داشته باشند، می‌توانند نسل بهتری را تحویل جامعه دهند؛ زیرا دختران امروز، مادر و بنیانگذار خانواده می‌شوند. باید بدانیم اگر ارتباط مادر با فرزندانش معیوب، منفی و پر از خصومت و ناراحتی باشد، طبیعتا شاد بودن در کودک شکل نمی‌گیرد و این نسل به صورت سینه به سینه معیوب جلو می‌رود.

تاکید کردید یکی از آسیب‌های جدی نبود شادی در دخترها، آسیب به نسل‌های آینده است، به نظر شما آسیب کوتاه مدت این مسأله چیست؟

وقتی نوجوانان شاد نباشند و از خودشان رضایت نداشته باشند، آنها برای ارضای این نیاز خود، جایگزین‌های غلطی قرار می‌دهند. به‌عنوان مثال اکنون در جامعه خودمان می‌بینیم خودآرایی میان دختران بسیار افزایش یافته و آنها به ظاهرشان توجه افراطی دارند، اما شادی‌ای که از این بابت کسب می‌کنند، بیشتر بیرونی است تا درونی. در حالی که اگر شادی به صورت درونی باشد، این خودآرایی‌های وحشتناک و اغراق‌آمیز در پوشش وآرایش به وجود نمی‌آید.

این مسائل درحالی است که در اسلام به شاد بودن تاکید شده است.

نمایش نظرات 1 تا 30
پنجشنبه 24 مرداد 1398 02:42 ق.ظ
Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is analyzing these things,
therefore I am going to inform her.
سه شنبه 22 مرداد 1398 03:13 ق.ظ
Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us
so I came to give it a look. I'm definitely loving
the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!
Exceptional blog and excellent style and design.
دوشنبه 21 مرداد 1398 11:25 ب.ظ
I conceive you have remarked some very interesting details, appreciate it for the post.
دوشنبه 21 مرداد 1398 04:23 ق.ظ
Right now it appears like Movable Type is the top blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
یکشنبه 20 مرداد 1398 07:48 ب.ظ
I like what you guys are up also. Such smart work and reporting!
Keep up the excellent works guys I have incorporated you guys to my blogroll.

I think it'll improve the value of my site :).
شنبه 12 مرداد 1398 05:54 ب.ظ
Hello, I do think your website could be having web browser compatibility problems.
When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.

I merely wanted to provide you with a quick heads
up! Aside from that, excellent blog!
شنبه 12 مرداد 1398 02:13 ق.ظ
Howdy! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask.
Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
My site goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could
greatly benefit from each other. If you happen to be interested
feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!

Terrific blog by the way!
پنجشنبه 10 مرداد 1398 11:12 ب.ظ
Hi to every body, it's my first pay a quick visit of this weblog;
this web site consists of remarkable and actually excellent information for visitors.
جمعه 4 مرداد 1398 09:30 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and also the rest of the site
is also really good.
چهارشنبه 2 مرداد 1398 08:42 ب.ظ
An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was doing
a little research on this. And he in fact ordered
me breakfast simply because I stumbled upon it for him...
lol. So allow me to reword this.... Thank YOU for the meal!!
But yeah, thanks for spending some time to talk about
this topic here on your blog.
چهارشنبه 2 مرداد 1398 07:37 ق.ظ
Great blog you have here.. It's hard to find excellent writing like yours these days.
I really appreciate people like you! Take care!!
شنبه 29 تیر 1398 06:39 ب.ظ
This is really interesting, You're a very skilled blogger.

I've joined your feed and look forward to seeking more of your great post.
Also, I've shared your web site in my social networks!
جمعه 28 تیر 1398 08:45 ب.ظ
My family members all the time say that I am killing my
time here at web, however I know I am getting experience daily by reading such nice posts.
پنجشنبه 27 تیر 1398 02:09 ب.ظ
As I web site possessor I believe the content material here is rattling magnificent , appreciate it for your hard work.
You should keep it up forever! Best of luck.
چهارشنبه 26 تیر 1398 10:18 ق.ظ
At this time it sounds like BlogEngine is the top blogging platform out there
right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?
چهارشنبه 26 تیر 1398 06:20 ق.ظ
Hi mates, fastidious piece of writing and good arguments commented
at this place, I am truly enjoying by these.
چهارشنبه 19 تیر 1398 06:18 ق.ظ
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning
this write-up and also the rest of the site is really good.
سه شنبه 11 تیر 1398 02:35 ق.ظ
Right now it looks like Expression Engine is
the top blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you are using on your blog?
یکشنبه 2 تیر 1398 07:46 ب.ظ

Incredible tons of excellent tips!
only now cialis 20 mg cialis pills cialis dosage cialis daily dose generic cialis canadian drugs cost of cialis per pill cialis 10 doctissimo cialis bula cialis flussig cialis baratos compran uk
یکشنبه 2 تیر 1398 12:55 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
I'll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
I will certainly return.
یکشنبه 2 تیر 1398 04:48 ق.ظ

You said it very well!
cialis baratos compran uk we use it 50 mg cialis dose rx cialis para comprar non 5 mg cialis generici cilas cialis 20 mg cut in half rx cialis para comprar buy cialis cialis arginine interactio we use it cialis online store
شنبه 1 تیر 1398 05:36 ب.ظ
I believe everything posted made a great deal of
sense. But, consider this, what if you added a little information? I am not saying your content is not good., however suppose you added something that
makes people desire more? I mean کلینیک مجازی مشاوران و روانشناسان برتر
- شادی را به دختران بیاموزیم...
is a little vanilla. You ought to glance at Yahoo's front page and watch how they create post headlines to get viewers to
open the links. You might add a related video or a related pic or two to
grab people excited about everything've got to say. In my opinion, it might make your posts a little livelier.
شنبه 1 تیر 1398 02:52 ب.ظ
Hi friends, nice post and good arguments commented here, I am genuinely enjoying by these.
شنبه 1 تیر 1398 12:01 ب.ظ

Regards! A lot of facts.

cialis soft tabs for sale effetti del cialis the best choice cialis woman cialis side effects dangers cialis 5 mg effetti collateral cialis en 24 hora cialis soft tabs for sale order cialis from india only now cialis 20 mg cialis diario compra
جمعه 31 خرداد 1398 08:05 ب.ظ

Thanks! I appreciate it.
prices for cialis 50mg acheter du cialis a geneve cialis preise schweiz cialis 20mg prix en pharmacie cialis 20mg prix en pharmacie achat cialis en suisse we choice cialis uk walgreens price for cialis cialis manufacturer coupon cialis online deutschland
جمعه 31 خرداد 1398 04:19 ق.ظ

You have made your position extremely effectively!.
buy online cialis 5mg where do you buy cialis comprar cialis navarr cialis kaufen wo cialis usa cost canadian cialis buy cialis online viagra vs cialis vs levitra tadalafil 10 mg recommended site cialis kanada
جمعه 31 خرداد 1398 03:46 ق.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing
this article plus the rest of the site is really good.
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:36 ب.ظ
Right now it sounds like Expression Engine is the top blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:01 ق.ظ

Incredible a good deal of great information.
no prescription cialis cheap are there generic cialis cialis generic tadalafil buy cialis dosage recommendations cialis great britain link for you cialis price buy cialis cheap 10 mg cialis cipla best buy cialis generique when can i take another cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 11:00 ق.ظ
Keep up the superb work, I read few content on this web site and I think that
your web blog is real interesting and holds sets of good info.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر